Bölgede kara salyangozu toplama işi 1960’lı yıllarda Yılmaz Ayanoğlu tarafından başlatılmıştır.

Kara salyangozu toplama işine küçük yaşlarda abisinin yanında başlayan Sadık Ayanoğlu makine mühendisliği eğitimini tamamlayarak ,diğer işleri yanında kara salyangozu toplama işinde de başarı grafiğini hızla yükselterek 1996 yılında AYANOĞLU LTD. ŞTİ.’ni kurmuştur.

Geniş bir coğrafyada  bölgelerden gelen kara salyangozları üzerinde inceleme yaparak ve fabrikamızda uzun yıllar yabancı uzmanları konuk ederek onların bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak ürünlerin kalitesini yükseltmiştir. Avrupa pazarında kabul görecek kara salyangozlarını tespit ederek bunların hangi bölgelerden sağlanabileceği çalışmalarını yaparak kendi YOL HARİTASINI şekillendirmiştir.

1997 yılında bu şirkete bağlı olarak mevcut fabrikanın bulunduğu alana AYANOĞLU SALYANGOZ VE DOĞA MANTARI İŞLEME TESİSİ’ni kurarak üretime geçmiştir.

1997 ‘den bu yana üretici ve ihracatçı olarak yola devam eden AYANOĞLU 2011 yılında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla 500 ton kapasiteli balık işleme tesisini kurmuştur. Tesisi gelişen teknolojilere paralel olarak geliştirmeye devam etmektedir.

TESİS; 20.000 m² açık alan 10.000 m² kapalı alan ve 2.000 ton kapasiteli soğuk hava depolarına sahiptir.

Fabrikada kara salyangozu eti ,kara salyangoz kabuğu ,kabuğu içinde dondurulmuş kara salyangoz eti (dolma),doğa mantarı , başta hamsi ,palamut ,istavrit olmak üzere balık işlenmektedir.

Üretim daimi uzman teknik kadro ile birlikte mevsim şartları ve iş kapasitesine göre 80-130 işçi ile sürdürmektedir.

Ürünlerimiz  Avrupa  pazarında başta Fransa olmak üzere Çek Cumhuriyeti , Romanya ,Yunanistan,Makedonya, Bulgaristan’a ihraç edilmekte her yıl artan sayılarla alıcı bulmaktadır.

Avrupa normlarına uygun hijyenik şartlarda üretim yapan fabrikamız, ISO 22000/HACCP belgesine sahiptir.

Çalışma hayatının değişmez kuralı olarak benimsediği tüm evrensel  değerlerle ,insani değerlere sadık kalarak dürüst işletmeciliği içselleştirmiştir.

Çalışma hayatı boyunca benimsediği değerlerin ve dürüstlüğünün karşılığını gördüğüne inanmaktadır.
Çevreci ve doğaya saygılı bakış açısıyla oluşturduğu fabrika bahçesi ve içinde bulunan mini serasında süs bitkileri ve meyve ağaçlarının arasında bulunan fabrikada insanlığa ,ülkesine ve insana karşı duyduğu sorumluluğun gereklerini yerine getirdiğine inanarak barış ve güvenlik içinde yoluna devam etmektedir.